Turystyka

Kościół Męczeństwa Jana Chrzciciela w Choroszczynce

Został uposażony przez króla Augusta III w 1752 r., w 1875 r. zamieniony został na cerkiew, a w 1918 r. spłonął. Następny drewniany kościół, wzniesiony
w latach 1923-1926, rozbudowano w 1937 r. wg projektu Mariana Kiersnowskiego. W latach 1995-2000 wzniesiono tu nową, murowaną świątynię, a stary kościół przeniesiono do prywatnego skansenu-ośrodka wypoczynkowego w Zaborku.

 

Kościół św. Anny w Tucznej

W zamian za zniesioną w 1875 r. parafię Kodeń, Rosjanie pozwolili wybudować kościół w Tucznej. Obecny kościół parafialny wybudowano w latach 1879-1882 z fundacji Krasińskich a parafię erygowano w 1882 r. Kościół jest murowany, w stylu pseudoromańskim, o barokowym wystroju wnętrza. Ogrodzenie kościoła murowane z bramą (XIX w.).

 

Cerkiew Prawosławna św. Anny w Międzylesiu

Cerkiew wzniesiona w 1906 r., później zburzona, staraniami społeczności prawosławnej została odbudowana. W 1981 r. poświęcono kamień węgielny pod budowę nowej cerkwi, a w 1983 r. została erygowana parafia w Międzylesiu.

 

Przydrożne kapliczki w Dąbrowicy Dużej

Zachowały się tu dwa zabytki sakralne - przydrożne kapliczki. Jedna murowana, otynkowana, wzniesiona w XIX/XX w. na planie prostokąta, ma ściany szczytowe z faliście wyciętym szczytem. Otwór wejściowy i okna są zamknięte półkoliście, dach dwuspadowy, kryty dachówką. Wewnątrz znajduje się ludowa rzeźba św. Barbary, zapewne współczesna kapliczce.

Druga kapliczka, drewniana, konstrukcji słupowej, oszalowana, pochodzi z końca XIX w. Otwór wejściowy jest zamknięty łukiem koszowym, a czterospadowy dach kryty blachą, ma w szczycie drewnianą sterczynę.

 

Wiatrak- koźlak w Tucznej

Wiatrak drewniany typu koźlak z 1923 r.

 

Za przewodnikiem: Polska Niezwykła lubelskie.

 

 

Przewodnik Biała Podlaska-Brześć Nieodkryty Wschód

sponsorzy